Juha Metson upeassa kuvassa murtuvasta jäävuoresta suurkuvatulostimen ominaisuudet tulevat täydellisesti eloon, sillä laite kykenee korostamaan laajaa väriskaala. Erityisesti sinisen sävyt tuovat kuviin kolmiulotteisuutta, syvyyttä varjoihin ja tekevät valosta lämpimämpää eli värilämpötilaerottelua.
Intohimo luontoon
Mia Surakka: "Luontokuvaajana ei ikinä tiedä mitä tulee tapahtumaan ennen kuvanottoa – ollaan luonnon armoilla, ja muuttujia on niin monia: eläimet, valo, hetki."
Juha Metso: "Olen seurannut lintuja lapsesta asti. Aloitin lintujen kuvaamisen 1977, ja intohimona on kaikki linnuista: niiden laulu, käyttäytyminen sekä vapaa lentäminen. Pohdinkin toisinaan: Onko kyse luontokuvauksesta vai luonnekuvauksesta?"
Mia: "Juuri niin! Lintuja kuvatessa keskityn tuomaan käytöstä ja luonnetta esiin, esimerkiksi niiden ilmeitä ja asentoja. Rakastan nopeita kameroita, että saan kaiken talteen, ja etenkin keväisin tulee oltua paljon luonnossa kuvaamassa lintujen soidinaikaan."