Pienikokoinen ja kevyt Canon Speedlite 270EX II painaa vain 155 g (ilman paristoja), ja pienen kokonsa ansiosta se mahtuu pieneenkin tarvikelaukkuun.
Laaja peittoalue Pienestä koostaan huolimatta Speedlite 270EX II on tehokas. Sen ohjeluku on 27 (m, ISO 100), joten sen käyttöetäisyys on pitkä. E-TTL II -valonmittaus yhteensopivilla kameroilla takaa tarkan salamavalotuksen kaikissa tilanteissa – myös silloin, kun salama heijastetaan seinästä tai katosta.
Kääntyvä välähdyspää Kääntyvällä välähdyspäällä voidaan luoda pehmeä ja varjoton valaistus heijastamalla Speedlite 270EX II:n valo katosta.
Helppokäyttöinen ulkoinen salamalaite Speedlite 270EX II voidaan laukaista etäyhteydellä yhteensopivasta kamerasta tai Speedlite-salamalaitteesta. Sitä voidaan käyttää yhtä helposti ulkoisena salamana kuin kiinteänä salamana kameran varusteluistissa, mikä tarjoaa loputtomasti luovia valaistusmahdollisuuksia.
Etäkuvaus Erilaisia valaistusasetelmia on helppo ja nopea kokeilla, sillä kamera voidaan laukaista kaukolaukaisimella jopa 5 metrin etäisyydeltä valaistusta säädettäessä.
Zoomaava välähdyspää Speedlite 270EX II:n valaisukulmaa voidaan vaihtaa objektiivin kuvakulman mukaan zoomaavan välähdyspään 28 mm:n tai 50 mm:n asetuksen avulla.
Nopea ja hiljainen varautuminen Speedlite 270EX II käyttää kahta AA/LR6-paristoa, joiden avulla kokonaan purkautunut salama varautuu äänettömästi 3,9 sekunnissa.
|