spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image
Canon yrityksenä  |   OstopaikatHae Canon-tuotteiden ja -ratkaisujen lähin hankintapaikka |   Ota yhteyttäYhteystiedot Suomessa ja muualla maailmassa Canon Oy spacer image spacer image
spacer image spacer image spacer image
spacer image spacer image
         
spacer image spacer image
spacer image Etusivu > Canon yrityksenä > Lehdistösivut > Tietoa yhtiöstä ja lehdistökontaktit > Tietoja Canonista spacer image spacer image
spacer image

Tietoa Canonista

Yrityksen tausta  

  • Canon Inc. perustettiin vuonna 1937. Canon Eurooppa perustettiin 20 vuotta myöhemmin, vuonna 1957

  • Canon Inc. työllistää yli 190 000 ihmistä eri puolilla maailmaa. Canon Euroopan palveluksessa on 11 000 työntekijää 20 maassa Euroopan, Lähi-idän ja Afrikan alueella.

  • Canon-ryhmän liikevaihto tilivuoden 2010 ensimmäisellä puoliskolla oli 1 726 miljardia jeniä (19 612 miljoonaa dollaria) (1.1.2010–30.6.2010). Canon-ryhmän liikevaihto tilikaudella 2009 (päättyi 31.12.2009) oli yhteensä 3209 miljardia jeniä (34,9 miljardia dollaria tai 24,3 miljardia euroa).  Dollari- ja euromääräiset luvut on ilmoitettu lukijan avuksi; käytetyt valuuttakurssit ovat JPY 132 = 1 euro ja JPY 92 = USD 1 ja vastaavat suurin piirtein Tokion valuuttamarkkinoiden kurssia 30.12.2009.

  • Canon Euroopan osuus koko Canon-ryhmän liikevaihdosta on noin kolmannes, ja sillä on asiakkaita yli 110 maassa Euroopassa, Lähi-idässä ja Afrikassa.

  • Canonin ensimmäinen eurooppalainen tuotantolaitos, Canon Giessen GmbH, perustettiin Saksaan vuonna 1972.

  • Canonin yritysfilosofia tiivistyy japaninkieliseen ilmaisuun Kyosei , joka merkitsee elämistä ja työskentelemistä yhdessä yhteisen hyvinvoinnin edistämiseksi.

Brändi 

  • Canonin brändilupaus on auttaa ihmisiä oivaltamaan kuvan voiman

  • Yrityksen tunnettuutta ja näkyvyyttä Euroopassa vahvistaa yhteiseurooppalainen brändiajattelu,You Can, joka lanseerattiin vuonna 2002.

  • Business Week -lehden Interbrand-tutkimuksessa 100 Best Global Brands 2009 Canon rankattiin sijalle sijalle 33.

  • Canon on myös valittu kymmenenä peräkkäisenä vuonna Euroopan luotetuimmaksi kamerabrändiksi .

  • Fortune-lehden rankkauksessa World's Most Admired Companies 2010 Canon oli toimialallaan sijalla 6 (luokassa 'tietokoneet').

 
Ympäristöhankkeet

 
Teknologia ja innovaatiot

  • Canon on kehittänyt omia alkuperäisteknologioita koko historiansa ajan. Viisi ydinteknologiaa muodostavat perustan nykyisille tuotteille:

    • Kuvanmuodostusteknologia – korkea resoluutio ja kuvanlaatu objektiiveissa, kuvakennoissa ja kuvaprosessoreissa

    • Elektrofotografia – ytimenä lasertulostimissa ja monitoimilaitteissa, jotka on arvioitu maailman parhaiksi

    • Mustesuihkuteknologia – mikroskooppisen pienet mustepisarat (1 pikolitra = litran triljoonasosa) mahdollistavat jopa DNA-sirun valmistuksen

    • Fotolitografia – puolijohdetuotannossa yhdistyvät optiikka ja nanoteknologia

    • Näyttöteknologia - uuden sukupolven litteänäyttöteknologia tuottaa korkean kuvanlaadun alhaisella energiankulutuksella

  • Canon on markkinajohtaja digitaalisissa järjestelmäkameroissa Euroopassa*

  • Canonin EOS 450D ja EOS 1000D ovat digitaalisten järjestelmäkameroiden myydyimmät mallit*

  • Canon on kehittänyt kuplamustesuihkutulostusteknologiaan perustuvan mustesuihkutulostuksen ja tuonut markkinoille ensimmäisen kasettiteknologiaa soveltavan kopiokoneen.

 
 Sponsorointi

  • Canon tekee yhteistyössä Punaisen Ristin kanssa ja tukee erilaisia nuorisoprojekteja 13:ssa Euroopan maassa.

  • Canon Euroopasta tuli vuonna 1998 WWF:n ensimmäinen Conservation Partner -statuksen saanut kumppani Euroopassa, Lähi-idässä ja Afrikassa. Vuodesta 2007 Canon on tukenut WWF:n jääkarhujen seurantaan siirtyvää hanketta, jonka tarkoitus on pysäyttää jääkarhukannan pieneneminen ja lisätä tietoisuutta ilmastonmuutoksesta.

  • Canon Europe on tukenut jalkapalloa 30 vuoden ajan, muun muassa seuraavissa turnauksissa ja tapahtumissa:

    • UEFA EURO 2008™

    • UEFA Cup -loppuottelut, UEFA Super Cup 2007

    • Venäjän mestaruussarja

    • Afrikan Cup of Nations 2008

  • Canon Eurooppa on Lontoon ja Milanon muotiviikkojen päätukija sekä Pariisin muotiviikkojen sponsori.

 
Tutkimus ja tuotekehitys

  • Vuonna 2009 yritys sijoitti 304,6 miljardia jeniä (9,5 % yhtiön kokonaismyynnistä) tutkimukseen ja tuotekehitykseen. Tästä yhteissummasta 

    • 78,9  miljardia jeniä (26 %) kohdennettiin yritysratkaisuihin

    • 74,1  miljardia jeniä (24 %) kohdennettiin kuluttajatuotesegmenttiin

    • 151,6  miljardia jeniä (50 %) kohdennettiin teollisuus- ja muihin tuotteisiin

  • Vuonna 2009 yritykselle myönnettiin Yhdysvalloissa 2204 patenttia**, mikä oikeutti neljänteen sijaan patentinhaltijoiden listalla.

  •  Canon on sijoittunut kymmenen Yhdysvalloissa eniten patentteja saaneen yrityksen joukkoon vuodesta 1984.

  • Canon on sijoittunut patenttilistalla neljän kärkeen 1992 - 2009.

  • Canon on sijoittunut patenttilistalla kolmen kärkeen 21 kertaa 23 viime vuoden aikana

* Lähde: GfK WEU6 tammi-marraskuu 2009 (kappaleet). Mukana Saksa, Ranska, Italia, Iso-Britannia, Espanja ja Alankomaat.

**Lähde: Yhdysvaltojen patentti- ja tavaramerkkivirasto. Laskenta perustuu viikottain ilmoitettuihin kokonaismääriin.

Print page Tulosta sivu arrow more

spacer image
Katso myös
Lehdistötiedotteet
Tietoa yhtiöstä & lehdistökontaktit
Tapahtumia muualla Euroopassa
Kuvapankki
Hyödyllistä tietoa
Canon - lyhyesti
Canon Inc:n taustatiedot
Canon Euroopan taustatiedot
Canon-historia
Lehdistöpaketit
Videot ja webcast-lähetykset
Tutkimukset ja raportit
Artikkelit
Palkinnot
Lehdistökontaktit
Sijoittajasuhteet
spacer image
spacer image spacer image spacer image
spacer image
spacer image You Can Image spacer image spacer image
spacer image
spacer image
spacer image   © Copyright 2012   |   Sivuston käyttöehdot   |   Sivustokartta spacer image spacer image
spacer image spacer image spacer image spacer image
spacer image   © Copyright 2010   |   Sivuston käyttöehdot spacer image spacer image