spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image
Canon yrityksenä  |   OstopaikatHae Canon-tuotteiden ja -ratkaisujen lähin hankintapaikka |   Ota yhteyttäYhteystiedot Suomessa ja muualla maailmassa Canon Oy spacer image spacer image
spacer image spacer image spacer image
spacer image spacer image
         
spacer image spacer image
spacer image Etusivu > Canon yrityksenä > Tietoa yrityksestä > Ympäristö spacer image spacer image
spacer image

Canonin ilmoitus koskien REACH-asetusta (EY) N:o 1907/2006

21. joulukuuta 2011

REACH-asetuksessa (EY) N:o 1907/2006 säädetään kemikaalien ominaisuuksien arvioinnista ihmisten terveydelle ja ympäristölle mahdollisesti aiheutuvien riskien tunnistamiseksi. Sen avulla varmistetaan tiedonkulku tavarantoimittajille, asiakkaille ja tuotteiden kuluttajille.

Ympäristöperiaatteidemme mukaisesti suhtaudumme säännösten noudattamiseen proaktiivisesti erityisesti terveyden ja ympäristön suhteen. Canon toimii tiiviissä yhteistyössä toimitusketjun kanssa ja pyrkii siten varmistamaan REACH-asetuksen jatkuvan noudattamisen. Olemme pyytäneet materiaalien, osien ja valmiiden tuotteiden toimittajiamme toimittamaan meille tiedot mahdollisista toimitetuissa tuotteissa esiintyvistä erityistä huolta aiheuttavista aineista.

REACH-asetuksen 59 artiklan mukainen luettelo erityistä huolta aiheuttavista aineista julkaistiin 28.10.2008. Luetteloon on tehty säännöllisesti muutoksia, joista viimeisin 19.12.2011. Uusin luettelo löytyy Euroopan kemikaaliviraston verkkosivuilta

Seuraavassa on lisätietoja Canonin tämänhetkisestä tilanteesta.

Canon-tuotteiden ilmoitus
Alla mainittuja tuotteita saattaa löytyä Canon-tuotteista yli sallitun kynnysarvon, 0,1% tuotteen painosta.

Aine

CAS-numero

Tuote

Sovellus

Bis (2-etyyli(heksyyli)ftalaatti) (DEHP)

117-81-7

PVC-kaapelit

Pehmitin

Boorihappo

10043-35-3/
11113-50-1

Valokuvapaperi

Silloiteaine

Dinatriumtetraboraatti, vedetön

1303-96-4/
1330-43-4/
12179-04-3

Ylimääräisen musteen imeyttimen osat
Valokuvapaperi

Palonestoaine
Silloiteaine


Kemialliset tuotteet
Canonin musteet ja väriaineet eivät ole REACH-asetuksen mukaisen lupamenettelyn alaisia.

Lisätietoja saat ottamalla yhteyttä osoitteeseen Ceu-Reach@canon-europe.com

Canonin kemikaaleja koskevat käyttöturvatiedotteet löytyvät osoitteesta: https://msds.canon-europe.com/

Lisätietoja REACH-asetuksesta on Euroopan kemikaaliviraston (ECHA) verkkosivuilla

Vastuuvapauslauseke
Kaikki tämän ilmoituksen sisältämät tiedot on esitetty Canonin parhaan tiedon mukaan ilmoitusta valmisteltaessa. Tämä ilmoitus on annettu vain tiedonantotarkoituksessa. Canon esittää nämä tiedot ilman minkäänlaisia suoria tai epäsuoria takuita mukaan lukien, mutta niihin rajoittumatta tiettyyn tarkoitukseen sopivuutta koskevat takuut. Canon ei takaa sisällön virheettömyyttä.

Print page Tulosta sivu arrow more

spacer image
spacer image
spacer image spacer image spacer image
spacer image
spacer image You Can Image spacer image spacer image
spacer image
spacer image
spacer image   © Copyright 2012   |   Sivuston käyttöehdot   |   Sivustokartta spacer image spacer image
spacer image spacer image spacer image spacer image
spacer image   © Copyright 2012   |   Sivuston käyttöehdot spacer image spacer image